W 2022 roku Grupa Maspex sfinalizowała proces przejęcia polskich aktywów Roust Corporation. W wyniku transakcji firma zakupiła spółkę CEDC International Sp. z o.o. oraz jej spółkę zależną B2B Wine & Spirits Sp. z.o.o. – wraz z prawami do wszystkich marek oferowanych przez CEDC: Żubrówki, Soplicy, Absolwenta oraz marki Bols. Wszystkie przeszły w ręce polskiego właściciela. W ramach struktury organizacyjnej Grupy powstała kolejna jednostka biznesowa – Business Unit Spirits, który ma swoją niezależność biznesową i będzie skupiał wszystkie funkcje niezbędne do prowadzenia przez niego działalności, w tym handlowe, marketingowe oraz produkcyjne.
CEDC to lider na rynku wódki z udziałem powyżej 47% (ilościowo), a także wicelider w kategorii whisky i win w Polsce.
Początki istnienia firmy CEDC sięgają lipca 1990 roku, kiedy powstała spółka Carey Agri International Poland Sp. z o.o. (dalej określana jako „CEDC Poland”) W lutym 1991 roku CEDC Poland otrzymała pierwszą koncesję na import piwa. Wkrótce potem do jej portfolio marek importowych dołączyły kolejne piwa oraz alkohole wysokoprocentowe. W 1996 roku spółka rozpoczęła również dystrybucję krajowej wódki.
Spółka Central European Distribution Corporation została utworzona zgodnie z przepisami prawa stanu Delaware w USA, w dniu 4 września 1997 roku. 28 listopada 1997 roku wspólnicy spółki CEDC Poland wnieśli swoje udziały do spółki Central European Distribution Corporation. W wyniku tej transakcji, spółka CEDC Poland stała się podmiotem zależnym i w pełni kontrolowanym przez spółkę Central European Distribution Corporation.
W lipcu 1998 roku, akcje spółki Central European Distribution Corporation zaczęły być notowane na rynku Nasdaq w Nowym Jorku. Środki pozyskane dzięki pierwszej ofercie publicznej, zostały wykorzystane do przejęcia wiodących dystrybutorów regionalnych, największego importera wina w Polsce, jak również na wzmocnienie pozycji spółki, jako dystrybutora wódki na polskim rynku.
Do 2001 roku spółki Central European Distribution Corporation i CEDC Poland przejęły trzy spółki dystrybucyjne oraz importera wina PWW Sp. z o.o. Zwiększyły też zakres i skalę działalności dystrybucyjnej. W kolejnych latach spółka CEDC Poland rozbudowała sieć oddziałów, powiększyła zdolności dystrybucyjne m.in. dzięki kolejnym przejęciom dystrybutorów działających głównie w branży wódki. Jednocześnie spółka CEDC Poland podpisywała umowy partnerskie z kolejnymi zagranicznymi producentami, stając się wyłącznym importerem i dystrybutorem różnych marek alkoholi w Polsce.
W 2005 roku CEDC Poland przejęła dwie wiodące spółki produkcyjne w Polsce, nabywając udziały Bols Sp. z o.o. oraz akcje Polmosu Białystok S.A. Przejęcie Bols sp. z o.o. wzmocniło również działalność importową i dystrybucyjną CEDC w Polsce, dzięki poszerzeniu portfolio o marki takie jak: Rémy Cointreau, Grant’s czy Jägermeister. Marki te nadal znajdują się w ofercie CEDC.
W grudniu 2006 roku akcje spółki Central European Distribution Corporation zaczęły być notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Przez długi czas podmiot dominujący spółki CEDC Poland był jedyną amerykańską spółką notowaną na warszawskiej giełdzie. W lipcu 2006 roku CEDC Poland nabyła 100% kapitału zakładowego spółki Bols Hungary oraz znak towarowy Royal Vodka, która jest najlepiej sprzedającą się wódką na Węgrzech.
W latach 2008-2011 spółka Central European Distribution Corporation i spółka CEDC Poland dzięki serii przejęć były największym producentem i dystrybutorem alkoholu na rynku rosyjskim. W grudniu 2010 roku miało miejsce połączenie Bols Sp. z o.o. ze spółką CEDC Poland. Jednocześnie nazwa Carey Agri International Poland została oficjalnie zmieniona na obecną – CEDC International, a siedziba spółki CEDC Poland została przeniesiona z Warszawy do Obornik, w których mieści się zakład produkcyjny spółki – drugi obok zakładu w Białymstoku.
We wrześniu 2011 roku Polmos Białystok S.A. także został połączony ze spółką CEDC Poland. 24 listopada 2014 roku spółka Central European Distribution Corporation, zmieniła nazwę na Roust Corporation. W marcu 2017 roku została założona spółka B2B Wine & Spirits sp. z o.o., specjalizująca się w sprzedaży detalicznej alkoholi z oferty CEDC Poland dla klientów indywidualnych i biznesowych. W 2018 roku ze spółką CEDC Poland została połączona PWW sp. z o.o., specjalizująca się w winach.
Zakład produkcyjny w Białymstoku
ul. Elewatorska 20 15-950 Białystok
Zakład produkcyjny w Białymstoku powstał w 1928 roku. W 1936 roku fabrykę przeniesiono do Brześcia, by po ośmiu latach znów powrócić do Białegostoku, gdzie działał pod nazwą Białostocka Wytwórnia Wódek. We wrześniu 1944 roku z inicjatywy Dyrekcji PMS, działającej wówczas w Lublinie, rozpoczęto organizowanie Wytwórni Wódek w Białymstoku przy ul. Jurowieckiej 26, w budynku po okupacyjnej Fabryce. Wodę najpierw przynoszono wiadrami, później przywożono z pobliskiej studni przy ul. Smolnej i dopiero w końcu 1945 roku doprowadzono wodę wodociągową. Spirytus pochodził z gorzelni w Pietkowie, położonej 30 km od Białegostoku. Początkowo spirytus rozcieńczano w beczkach, mieszając drewnianą łopatą, wódkę filtrowano przez siatkę z ligniną i rozlewano ręcznie przez lejek. Korki, lak i etykiety dowożono z Lublina. Pierwsza partia 100 l wódki zwykłej została wyprodukowana 30 grudnia 1944 roku i była sprzedawana w sklepie zakładowym przy ul. Modlińskiej.
2 maja 1945 roku władze miejskie przyjęły Wytwórnię na rzecz Skarbu Państwa jako mienie poniemieckie. Wytwórnia została podporządkowana Państwowemu Monopolowi Spirytusowemu (określanego następnie jako Polmos).
W 1965 roku zapadła decyzja o budowie nowej Wytwórni w Białymstoku – Starosielcach. Projekt inwestycji zatwierdzony na sumę ok. 100 mln zł ukończono w 1972 roku i w dniu 31 grudnia Wytwórnię oddano do eksploatacji.
W 1991 roku, po rozpadzie Polmosu, firma usamodzielniła się. Siedem lat później, przekształcono ją w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa Przedsiębiorstwo Polmos Białystok Spółka Akcyjna. W latach 2006-2007 akcje przedsiębiorstwo było notowane na warszawskiej giełdzie.
W latach 1991-2000 wprowadzono sporo nowych marek, m.in. sztandarowy wówczas Absolwent, który prawie przez siedem lat był marką numer 1 w Polsce oraz Palace Vodka (ziemniaczana), Żytniówkę i inne. W 1999 roku Polmos nabył prawa na wyłączność produkcji wódki Żubrówka, która stanowi polską specjalność narodową i jest unikalnym oraz niepowtarzalnym trunkiem budzącym emocje i podziw nie tylko w kraju, ale również w najdalszych zakątkach świata. W zakładzie obecnie działa osiem linii rozlewniczych, o wydajności 300 mln butelek wyrobów rocznie.
W 2007 roku w Polmosie Białystok uruchomiono jednostkę rektyfikacyjną skonstruowaną w oparciu o najnowocześniejszą francuską energooszczędną technologię, która umożliwia wyprodukowanie wyjątkowego neutralnego rektyfikatu. Białostocka jednostka rektyfikacyjna jest największą pod względem wydajności jednostką rektyfikacyjną w Polsce – 27 mln l rocznie, produkującą rektyfikat przeznaczony wyłącznie do produkcji wyrobów spirytusowych. Na terenie zakładu znajdują się studnie głębinowe zapewniające krystaliczną jakość wody używanej do produkcji wódek i napojów spirytusowych. Woda uzdatniana jest w procesie odwróconej osmozy.
Zakład produkcyjny w Obornikach
ul. Kowanowska 48, 64-600 Oborniki
Nowoczesny zakład w Obornikach powstał na początku lat 90. XX wieku, głównie na potrzeby produkcji wódki Bols. Inwestorem była spółka Unicom, firma powstała w 1984 roku w Poznaniu, produkująca w Obornikach artykuły spożywcze (mrożonki, zdrową żywność). W 1995 roku, z połączenia Unicom z Bols Royal Distilleries, powstała firma Bols Sp. z o.o., która rozpoczęła produkcję wódki Bols i kilku innych marek. W 2002 roku nastąpiło połączenie Bols z Grupą Rémy Cointreau, a w 2005 roku zakład stał się częścią grupy CEDC.
W zakładzie produkcyjnym w Obornikach znajduje się najwyższej klasy w pełni zautomatyzowana jednostka rektyfikacyjna o wydajności 12 mln litrów spirytusu rocznie, która powstała w 2007 roku. Wytwarzane w zakładzie wódki poddawane są czterokrotnemu procesowi destylacji oraz filtracji węglowo-miedziowej. Dzięki temu ich czystość przewyższa aż pięciokrotnie restrykcyjne unijne normy.
W 2006 roku zbudowano nowy magazyn wyrobów gotowych. W 2017 roku wdrożono System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, certyfikat OHSAS.
W zakładzie w Obornikach działa sześć linii rozlewniczych, o wydajności 250 mln butelek wyrobów rocznie, przystosowanych do tak unikalnych form, jak wyjątkowa butelka Bols Platinum. W Obornikach, poza marką Bols, powstają m.in.: wódka Soplica oraz smakowe nalewki tej marki.